БЗНС честити 9 май – Ден на Европа и припомня политическия смисъл на датата
На 9-ти май празнуваме Деня на обединена Европа. Този празник няма пряка връзка с края на Втората световна война. Отбелязва се годишнината от историческата реч на френския външен министър Роберт Шуман, произнесена на 9-ти май 1950 година, в която той предлага обединение на немските и френските въгледобивни и металургични индустрии. В резултат се създава Европейската общност за въглища и стомана. Тази организация прераства в Европейската икономическа общност, а по-късно в Европейския съюз.
Капитулацията на нацистка Германия е подписана във френския град Реймс на 7-ми май. Главнокомандващият американските сили генерал Дуайт Айзенхауер отхвърля предложението на германската Главна квартира за капитулация само на войските на Западния фронт. Дори заплашва, че ако не капитулират и тези, които се сражават със Съветската армия, американците ще затворят фронта и ще оставят всички германски армии да бъдат пленени от руснаците!
На церемонията в Реймс своя подпис слага и съветският представител към квартирата на Айзенхауер генерал Суслопаров. Той няма разрешение от Сталин, но се страхува, че ако не подпише и той, капитулацията може да изглежда като сепаративен мир на Германия със западните съюзници. Капитулацията на Германия влиза в сила на следващия ден. Затова демократичният свят бележи края на войната на 8-ми май! По настояване на Сталин церемонията по капитулацията се повтаря на следващия ден в Берлин. Затова Русия и до днес отбелязва годишнината от победата на 9-ти май. Генерал Суслопаров е привикан в Съветския съюз и съдбата му остава неясна до ден днешен!