В старта на изборния процес Румен Радев посочи фаворитите си и заклейми враговете си, но не успя в най-важното – да бъде президент на всички българи!
Избори на 04.04. 2021 г. Една седмица по-късно от датата, която предварително беше обявена от Румен Радев. Това не е фатална за никого, но затвърждава усещането, че т.н. „президент“ не държи на думата си!
Промяната на дата за провеждане на изборите със седмица говори, че:
1/ Президентът е непоследователен в решенията си и в публичното си поведение. Не е способен да спази дори собствената си дума и така изкривява логиката на отредените му конституционни правомощия;
2/ Промяната на датата от първоначално заявената от него говори, че реакциите на Радев са подчинени на личните му политически емоции и интерес. След като нескрито заяви, че ще насрочи изборите на първата възможна дата, защото той самият така иска още от лятото, бързо промени аргумента си и реши да проведе консултации, за да убеди обществото, че ще се съобрази със съветите на експерти и политици. Този ход на Радев не беше добре обмислен, нещо повече – беше зле проведен. Консултациите му с политическите партии се превърнаха във фарс и шоу, като чисто здравните експертни съвети изобщо не участват в аргументите му за избор на датата 4 април;
3/ Промяната на датата в такъв кратък срок сочи, че няма никаква нова осъзната и обществено отговорна аргументация в решението на Радев. Той си остава на позицията на завявения личен интерес за бързо провеждане на парламентарните избори. С цялостното си поведение по поетия ангажимент да насрочи избори Радев за поред път показа, че използва всяка публична ситуация и свое правомощие, за да реализира собствената си политическа кампания. Защото той трябва да бъде неутрален.
Обратно, благодарение на него навлизаме в безпрецедентна предизборна кампания за парламентарни избори, в която постоянните политически пристрастия на Румен Радев ще определят хода на събитията в нея. В този смисъл Радев неглижира конституционите си правомощия и задължения да осигури спокойна среда и равен шанс за всички участници. С откритото си политическо пристрастие, като опонент на група от партии, той става част от политическата предизборна кампания. Това подсказва, че той обслужва дългосрочния си личен политически интерес. Създава среда на институционална несигурност, на социална нестабилност и политическа предопределеност на вота. Вероятно така следващото Народно събрание ще изпадне в безизходица и няма да може да се състави правителство. Това ще създаде възможност Радев да назначи свое послушно служебно правителство, което да организира следващите избори. Целта обаче е още по-далечна. Радев се стреми годината да мине под знака на политическата нестабилност и серия служебни кабинети, с поглед към президентските избори наесен и втори мандат.
ПП на БЗНС