Николай Ненчев: Престъпните деяния в лагерите на смъртта са безспорен факт от новата българска история
Поклонението на о. Персин не се отнася към спорен, а към абсолютно безспорен момент от нашата нова история и е изцяло в духа и буквата на закона. Припомням, че със закон от 2000-та година комунистическият режим, установен през 1944 г. с помощта на чужда сила, обявила война на България, и в нарушение на действащата Търновска конституция е обявен за престъпен.
Исторически доказан факт е, че в лагерите на смъртта, сред които е и „Белене“, са били изпращани достойни хора, противопоставили се на произвола на властта.
Най-много от репресираните са били от БЗНС, но е имало и хиляди социалдемократи, демократи, борци за национално освобождение и обединение, анархисти. Православни и католически свещеници, протестантски пастори, представители на малцинствата, всички са страдали заедно.
На страховити унижения са били подложени и достойни български воини. Само в периода 1951-1953 г. през лагера Белене преминават 92-ма висши офицери. Много от тях са герои от Балканските войни, Първата и Втората световна война, а някои намират смъртта си в лагера при неизяснени обстоятелства.
Бих искал да подчертая, че член 4 от Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен гласи: „Всички действия на лица, които през посочения период са били насочени към съпротива и отхвърляне на комунистическия режим и неговата идеология, са справедливи, морално оправдани и достойни за почит.“ Това означава, че през този период не служителите на силовите структури на режима, а страдалците от Белене и другите лагери на смъртта са служили истински на своя народ.
Поклонението на о. Персин се организира ежегодно от „Съюза на репресираните“ в памет на всички онези, които са били невинно осъдени, жестоко измъчвани и са намерили смъртта си там.
Информирам Ви, че военнослужещите са участвали съгласно моя устна заповед и при спазване разпоредбите на Устава за войсковата служба на Въоръжените сили на Република България. Според чл. 589 от Устава почетен караул се полага, тъй като на панихидата са присъствали председателят на народното събрание и министърът на отбраната. След съгласуване на място е взето решение почетният караул да не се изпълни, за да се избегне излишна тържественост, която не подхожда на случая. Военнослужещи са поднесли венци от официално представените институции, сред които: Президента на Р България, Председателя на Народното събрание и представените министри. Всички останали гости са поднесли венците си сами.
Венците са положени на единствената мемориална плоча в памет на жертвите на престъпния комунистически режим на о. Персин.
По повод въпроса, отправен от народния представител г-н Атанас Зафиров дали министър Ненчев е готов да нареди военнослужещи да отдадат чест на българските антифашисти, министърът дава следния писмен отговор: По всяко време съм готов да наредя военнослужещи да отдадат почит пред истинските български антифашисти – тези, които на 1 март 1941 г. се противопоставиха на всякакво съглашателство с Хитлер. Някои от тях като д-р Г. М. Димитров бяха осъдени /задочно/ на смърт, а други като Никола Петков бяха изпратени в концлагери като Гонда вода. Никога няма да позволя използването на български военнослужещи в прослава на фалшиви антифашисти – такива, които през март 1941 г. по внушение на Москва отхвърлиха призива на Н. Петков за създаване на антифашистки фронт и се включиха в борбата едва след като тяхната истинска родина – СССР беше нападната от хитлеристите. Тези хора не служеха на своя народ и не се бореха за народовластие, а искаха да наложат мракобесен тоталитарен режим.