Почит за героите от „Деве баир“
Днес, за пръв път от 1944 г., отдадохме своята почит на героите от „Деве баир“, които незаслужено бяха изтрити от националната памет.
През горещото лято на 1944 г. гибелта на нацистка Германия е близка. Режимът, обвързал съдбата на България с Берлин, се срива. На 2 септември 1944 г. на власт идва правителството на Константин Муравиев от БЗНС – партия, която се е противопоставяла на всякакво сътрудничество с Хитлеристкия Райх. Муравиев вече два пъти е бил свалян от власт с военен преврат. Но това не го плаши. Новото правителство само за една седмица възстановява конституционните права и свободи на гражданите, възстановява правата на политическите партии, дава пълна политическа амнистия, отправя молба за примирие с Англия и САЩ, разтурва всички организации с фашистка и национал-социалистическа идеология, разформирова жандармерията и разпуска 25 ОНС.
На 5 септември правителството скъсва дипломатическите отношения с Германия и взема решение за влизане във войната срещу нея.
В Македония Вермахтът е започнал да атакува и пленява българските военни части. Очаква се настъпление на германските войски към Кюстендил. Затова на 5 септември 9-и пехотен полк от 2-ра пехотна дивизия, под командването на полковник Иван Бонев, получава заповед заедно с придадени артилерийски поделения да се изнесе в района на град Кюстендил, като прегради пътя за Крива паланка
Точно в този момент Съветският съюз, който е подържал дипломатически отношения с пронацисткия режим, обявява война на България! Правителството на Муравиев, което е предлагало пълно съдействие на Москва, дава нареждане да не се оказва никаква съпротива. Войната на България срещу нацистка Германия вече е реално започнала.
Докато в нощта срещу 9 септември в София е извършен преврат, а комунистически партизани се впускат в масов терор из страната, войниците и офицерите на полковник Бонев организират отбраната на отечеството. Германската атака не закъснява. Битката продължава четири дни. Противникът е спрян. Българската граница е защитена.
Операция „Деве баир“ е първото бойно кръщение на нашите бойци през Втората световна война. Те отбиват четири последователни атаки на опитния противник. Победата прави възможни последвалите настъпателни операции на Българската армия към Стражин и Страцин. Полковник Иван Бонев е награден с Орден за храброст, а делегация от кюстендилци, водена от кмета д-р Ливадински, го провъзгласява за почетен гражданин на града.
Но докато трае войната срещу нацизма, в страната, за която полковник Бонев и войниците му се сражават, е наложена страшна нова тирания! След завръщането на полка в Пловдив, вместо заслужените почести и признание, полковник Иван Бонев получава 15-годишна присъда от т.н. Народен съд.
Много след смъртта на героя, едва през 1998 г., Върховният касационен съд на Република България отмени несправедливата присъда, а през 2000 година Народното събрание обяви режима, осъдил този български герой, за престъпен.
С решение на Министерския съвет от 6 май 1993 г. се предлага полковник Иван Бонев да бъде произведен посмъртно във военно звание „генерал-майор”. Закъсняло, но напълно заслужено признание.
Величието и славата на един народ се градят върху костите на достойните негови синове и дъщери, отдали живота си пред олтара на Отечеството. За тези герои трябва да се говори, да се пише!
Наш дълг е да следваме заветите на предците си, които със собствената си кръв оросиха родните поля и балкани, очертавайки историческия път на България. Наш дълг е да се поклоним пред българската войска, която от своето създаване до днес пази своите ненадминати дух, устрем и настъпателна мощ.
Поклон пред подвига на българските воини, отдали живота си, за да я има България!